Kronikë

I shpallur në kërkim për vrasje, kush është 34-vjeçari që iu bë atentat në Lezhë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:15 - 03/01/22 |
Opi Nion

Të tjera detaje janë zbardhur lidhur me plagosjen me armë zjarri të ndodhur mbrëmjen e sotme në Lezhë.

I plagosuri është Vinçens Piroli 34-vjeç, i cili u transportua në spitalin e Lezhës nga një person ende i paidentifikuar, ndërsa më pasi ai u dërgua drejt Tiranës për mjekim më të specializuar.

Deri më tani ende janë të paqarta rrethanat dhe motivi i plagosje. Piroli është një person i shpallur në kërkim ndërkombëtar. Mali i Zi e kërkon pasi Vinçens Piroli së bashku me Dorjan Lalën kanë vrarë malazezin Momçillo Gjurishic.

Në 12 tetor të këtij viti, shefi i sektorit kundër kriminalitet dhe korrupsionit në Malin e Zi Aleksandar Boshkoviç deklaroi se dy shqiptarët janë të dyshuarit kryesorë për vrasjen më 4 korrik 2021 në Ulqin, pasi janë gjetur prova të mjaftueshme kundrejt tyre”.

Ngjarja dyshohet se lidhet me hakmarrjen. E ndërsa ishte në kërkim ndërkombëtar, Piroli lëvizte lirisht dhe sonte u qëllua duke mbetur i plagosur, ndërsa tashmë ndodhet në duart e drejtësisë.

Pas