Kronikë

I shpallur në kërkim nga drejtësia austriake, i riu arrestohet në Tiranë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:42 - 27/08/20 |
Opi Nion

Një 26-vjeçar është arrestuar nga policia pasi ishte shpallur në këkim nga autoritetet e drejtësisë austriake, për akuzën “Trafikimi i lëndëve narkotike dhe substancave psikotrope”.

I arrestuari është identifikuar me inicialet G. H., 26 vjeç, lindur në Peshkopi, banues në Tiranë (me qera) me shtetësi Austriake. Ai u arrestua në lagjen “Ali Demi”, tek tregu elektrik.

Maksimumi i dënimit për akuzën që rëndon mbi të riun është deri në 15 vite heqje lirie.  Vijojnë procedurat ligjore për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Austrisë.

Policia e Shtetit

Finalizohet operacioni i koduar “Koordinimi”. Operacioni nga Njësia e Posaçme e Kërkimit “Fast”, në bashkëpunim me Interpol Tirana dhe Komisariatin e Policisë Nr. 1, Tiranë.

Kapet dhe vihet në pranga një i kërkuar nga autoritetet e drejtësisë austriake, për veprimtari kriminale në fushën e narkotikëve.

Në kuadër të bashkëpunimit dhe shkëmbimit të informacionit mes Njësisë së Posaçme të Kërkimit “Fast”, me strukturat homologe të vendeve evropiane që bëjnë pjesë në rrjetin ENFAST, si dhe pas koordinimit të veprimeve me Interpol Tiranën dhe me shërbimet e Komisariatit të Policisë nr. 1, Tiranë, Njësia e Posaçme e Kërkimit “Fast”, organizoi dhe finalizoi operacionin policor “Koordinimi”, në kuadër të të cilit u bë kapja dhe arrestimi me qëllim ekstradimi i shtetasit :

G.H., 26 vjeç, lindur në Peshkopi, banues në Tiranë (me qera) me shtetësi Austriake.

Njësia e Posaçme e Kërkimit “Fast”, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative, bëri lokalizimin e vendndodhjes së këtij shtetasi dhe falë veprimeve profesonale të kryera gjatë operacionit vuri në pranga në lagjen “Ali Demi”, tek tregu elektrik, 26-vjeçarin e kërkuar nga autoritet e drejtësisë austriake për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike dhe substancave psikotrope”.

Maksimumi i dënimit për këtë vepër deri në 15 vite heqje lirie.  Vijojnë procedurat ligjore për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Austrisë./ Opinion.al

Pas