Bota

I përfshirë në korrupsion, DASH shpall non grata Zv.presidentin e ParaguajitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:36 - 12/08/22 |
Opi Nion

Shtetet e Bashkuara kanë shpallur non grata Zëvendës Presidentin Paraguaian Hugo Velazquez dhe Këshilltarin Ligjor të Entit Bi-National Yacyretá, Juan Carlos “Charly” Duarte për përfshirje në korrupsion të konsiderueshëm, duke përfshirë ryshfetin e një zyrtari publik dhe ndërhyrje në proceset publike.

Duarte, një bashkëpunëtor i ngushtë personal dhe profesional i Zëvendës Presidentit Velazquez, i ofroi ryshfet një zyrtari publik paraguaian me qëllim që të pengonte një hetim që kërcënonte Zëvendës Presidentin dhe interesat e tij financiare. Aktet korruptive si këto kontribuojnë gjithashtu në zvogëlimin e besimit te qeveria dhe perceptimet e publikut për korrupsionin dhe mosndëshkimin brenda zyrës së Zëvendës Presidentit Paraguaian.

Për më tepër, akti i korrupsionit i Duartes që abuzoi dhe shfrytëzoi pozicionin e tij të fuqishëm dhe të privilegjuar publik brenda Entit Bi-National Yacyretá, rrezikoi besimin e publikut në një nga asetet më jetike ekonomike të Paraguait.

Ky përcaktim publik është bërë sipas seksionit 7031(c) të Aktit të Ndarjeve të Departamentit të Shtetit, Operacioneve të Jashtme dhe Programeve të Përafërta, 2022.

Si pjesë e këtij veprimi, Departamenti po klasifikon gjithashtu anëtarët e ngushtë të familjes së Velazquez, duke përfshirë Lourdes Maria Andrea Samaniego Gonzalez , Dionicio Adalberto Velazquez Gimenez, Sonya Rebeca Velazquez Escauriza dhe Hugo Jose Velazquez Escauriza; dhe anëtarët e ngushtë të familjes së Duartes, duke përfshirë Ninfa Concepcion Vera Moreira dhe Tamara Duarte Martinez.

“Këto përcaktime riafirmojnë angazhimin e Shteteve të Bashkuara për të luftuar korrupsionin, i cili dëmton interesin publik, pengon prosperitetin ekonomik të vendeve dhe kufizon aftësinë e qeverive për t’iu përgjigjur në mënyrë efektive nevojave të njerëzve të tyre. Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të qëndrojnë me të gjithë paraguajanët në mbështetje të demokracisë dhe shtetit të së drejtës dhe do të vazhdojnë të promovojnë përgjegjësinë për ata që abuzojnë me pushtetin publik për përfitime personale, pavarësisht nga pozicioni apo përkatësia e tyre politike”, thuhet në njoftimin e DASH./Opinion.al

Pas