Bota

I mbijetuari i masakrës së Seulit: Shoh ende njerëz që vdesin para mejeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:38 - 30/10/22 |
Opi Nion

Të mbijetuarit e ngjarjes tronditëse të Halloween-it në Seul kanë folur për tmerrin e tyre teksa shikonin miqtë dhe të tjerë duke u mbytur në një rrugicë, teksa muzika vazhdonte të dominonte rrugën.

Të paktën 153 njerëz vdiqën kur turmat u mblodhën në lagjen Itaeëon të kryeqytetit të Koresë së Jugut.

“Njerëzit filluan të shtyjnë nga pas, ishte si një valë – nuk mund të bëje asgjë,” tha Nuhyil Ahammed për BBC.

“Nuk mund të flija natën e kaluar. Unë ende shoh njerëz që vdesin para meje.”

32-vjeçari, i cili foli për BBC të dielën pasdite, tha se ai kishte ngecur në turmë dhe se askush nuk mund të kishte bërë asgjë për të shpëtuar të tjerët ose veten e tyre.

Videot shqetësuese të ngjarjes janë përhapur në rrjetet sociale. Vetë Ahammed ndau përvojën e tij traumatike në Instagram.

Pamjet tregojnë njerëz, kryesisht adoleshentë ose në të 20-at, të ngjeshur në një rrugicë të ngushtë dhe të pjerrët aq fort sa nuk mund të lëviznin. Më pas ata filluan të shtyheshin në çdo drejtim. Disa u tërhoqën zvarrë në dysheme. Të tjerët nuk mund të merrnin frymë.

Itaeëon është një nga lagjet më të njohura në Seul për jetën e natës. Vendasit dhe të huajt dynden atje çdo fundjavë, por Halloween është një nga netët më të ngarkuara të vitit. Zona po priste festimet e para të Halloween-it që nga Covid.

Rreth 100,000 njerëz erdhën për të festuar atje të shtunën. Për herë të parë që nga Covid, përmasat e grumbullimit nuk ishin të kufizuara dhe njerëzit nuk kishin nevojë të mbanin maska ​​jashtë.

Por ministri i Brendshëm i Koresë së Jugut, Lee Sang-min tha se zyrtarët nuk e kishin parashikuar turma të tilla në rrugët e ngushta të Itaewon.

“Madhësia e pritshme e turmës në Itaewon nuk ka ndryshuar shumë nga vitet e mëparshme, kështu që unë e kuptoj pse personeli ishte vendosur në të njëjtat vende si më parë.”

Ai tha se shumë oficerë në fakt ishin vendosur diku tjetër në kryeqytet të shtunën në mbrëmje.

“Unë nuk jam i sigurt për numrin e saktë të personelit të policisë të vendosur [në Itaeëon], por një numër i konsiderueshëm ishte vendosur në Gwanghwamun ku pritej një turmë e madhe për një protestë,” tha ai në një konference.

Të paktën 82 persona u plagosën gjithashtu nga katastrofa. Lee tha se disa viktima mbetën të paidentifikuara sepse ishin nën moshën 17 vjeç ose nuk kishin një ID. Presidenti Yoon Suk-yeol ka bërë thirrje për një hetim për shkakun e përplasjes dhe shpalli një periudhë zie kombëtare./Opinion.al

Pas