Aktualitet

I dënuar në Shqipëri për mashtrim, arrestohet në SHBA avokati shqiptarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:43 - 12/01/23 |
Opi Nion

Autoritetet amerikane në qytetin e Nju Jorkut arrestuan më 9 janar avokatin shqiptar Gazmir Xhurxhi, i cili rezulton i dënuar nga gjykata shqiptare për mashtrim. Arsyeja e arrestimit është qëndrimi pa autorizim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

ZRRE-ja e Nju Jorkut bën me dije se e arrestoi avokatin, pa incidente jashtë rezidencës së tij në Brooklyn.

Më 3 tetor 2018, Dogana dhe Mbrojtja Kufitare e SHBA pranuan Xhurxhin në Shtetet e Bashkuara në Nju Jork si vizitor joemigrues me autorizim për të qëndruar në Shtetet e Bashkuara për një periudhë të përkohshme që nuk kalonte 2 Prill 2019.  Xhurxhi qëndroi në Shtetet e Bashkuara Shtetet pas kësaj date pa autorizim.

“Oficerët tanë duhen lavdëruar për ndjekjen dhe arrestimin e këtij të arratisuri të huaj nga drejtësia,” tha Ushtruesi i detyrës së Drejtorit të Zyrës në terren të ZRRE-së në Nju Jork, Kenneth Genalo. “SHBA nuk do të jetë një strehë për ata që kërkojnë t’i shpëtojnë drejtësisë për krimet e tyre.”

Kujtojmë se Gjykata e Tiranës e dënoi Xhurxhin për mashtrim në bazë të nenit 142/2 të Kodit Penal të Republikës së Shqipërisë dhe e dënoi me 1 vit e 4 muaj burgim, për mashtrim.

Pas