InstaBIZ

I akuzuar për dhunë seksuale, ndalohet në Itali regjisori kanadez fitues i Oskar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:57 - 19/06/22 |
Opi Nion

Regjisori kanadez, fitues i çmimit Oskar, Paul Haggis, u arrestua sot në Ostuni (Brindisi) me akuzën për sulm seksual dhe lëndim të rëndë personal.

Sipas njoftimit të Prokurorit Publik të Brindizit,  ai kishte detyruar një të re të huaj të kryente marrëdhënie seksuale për dy ditë në Ostuni ku merr pjesë në eventin “Atëherë Fest”.

Sipas asaj që raportohet nga hetuesit, gruaja është shoqëruar më pas nga regjisori në aeroportin Papola Casale në Brindizi dhe është larguar aty në mëngjes, pavarësisht kushteve të pasigurta fizike dhe psikologjike.

Në aeroport, viktima e dyshuar e dhunës u ndihmua nga stafi i Aeroporti të Puglias dhe policia kufitare, të cilët pasi i dhanë ndihmën e parë, e shoqëruan deri në zyrat e skuadrës së lëvizshme.

Më pas agjentët e dërguan gruan në spitalin Perrino të Brindisit ku u aktivizua “protokolli rozë” për viktimat e dhunës.

Më pas, viktima e pretenduar ka zyrtarizuar ankesën.

Në masën e paraburgimit është kërkuar edhe provat e të dëmtuarës për të kristalizuar deklaratat e bëra.

Me sa dimë regjisori e njihte prej disa kohësh viktimën e dyshuar, e cila pas një prej episodeve të dhunës ishte detyruar të mjekohej.

Haggis fitoi tre Oscar në 2006 – Filmi më i mirë, Skenari më i Mirë dhe Editimi më i mirë – për filmin “Crash – Physical Contact” me Matt Dillon dhe Sandra Bullock./Opinion.al

Pas