Bota

Hungaria së shpejti ndalon përmbajtjet e komunitetit LGBT për të miturit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:05 - 11/06/21 |
Opi Nion

Partia në pushtet e Hungarisë Fidesz paraqiti një legjislacion, që do të ndalonte përmbajtjen që e sheh si promovim të homoseksualitetit dhe ndryshimit të gjinisë, për të miturit.

Legjislacioni do të ndalonte literaturën e komunitetit LGBT për nën 18-vjeçarët, përfshirë materialin arsimor dhe reklamat që konsiderohet se promovojnë të drejtat e homoseksualëve.

Partia Fidesz dhe aleatët e saj kanë shumicën në Parlament – gjë që siguron edhe kalimin e legjislacionit. Disa grupe të të drejtave të njeriut e dënuan atë, duke thënë se masa është e ngjashme me kufizimet që bëhen në Rusi.

Njëri nga këto grupe, Shoqëria Hatter, tha se propozimi i Fidesz-it “do të frenonte seriozisht lirinë e fjalës dhe të drejtat e fëmijëve”.

Qeveria e Hungarisë dhe ajo e Polonisë janë nën hetime të Bashkimit Evropian, për shkelje të dyshuara të standardeve të BE-së. Asnjëri prej këtyre vendeve nuk i njeh martesat midis çifteve të gjinisë së njëjtë. Kushtetuta e Hungarisë thotë se martesa është për çiftet heteroseksuale.

Partia Fidesz e kryeministrit Viktor Orban po përgatitet për zgjedhjet në fillim të 2022./REL

Pas