Bota

Horror në Francë, zbulohen 100 mace të ngordhura në shtëpinë e një pensionisti


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:24 - 06/12/21 |
Opi Nion

Një ngjarje horror ka ndodhur në Francë. Mediat e huaja raportojnë se njëqind kufoma macesh u zbuluan dje në shtëpinë e një pensionisti që jetonte në Nice, në jug të Francës.

Përveç maceve të ngordhura, kishte edhe rreth njëzet të tjera të gjalla, por me shëndet të dobët.

Kufomat, shumica e të cilave ishin ruajtur në kuti plastike ose druri të mbyllura, u zbuluan pasi 81-vjeçari u shtrua në spital, sipas gazetës Nice-Matin.

Disa shoqata për mbrojtjen e kafshëve u alarmuan nga mbesa e plakut, e cila zbuloi kafshët e ngordhura përreth shtëpisë dhe gjithashtu brenda saj, si dhe mbetjet e ketrave, minjve dhe një nofull qeni. “Duke marrë parasysh pozicionin në të cilin u gjetën, shumica e maceve ishin tashmë të ngordhura kur u vendosën brenda kutive, por ne mendojmë se të paktën dy janë mbyllur të gjalla,” tha Philippe Desjacques, president i shoqatës La Tribu. France Presse du Fourmilier.

Njëzet mace të tjera u gjetën ende të gjalla brenda shtëpisë, por në kushte dramatike shëndetësore. Ato u shpëtuan nga veterinerët dhe vullnetarët. “Për fat të keq, ka histori të tilla çdo vit”, shpjegon Desjacques, sipas të cilit pensionisti vuante nga sindroma Noah, e cila konsiston në mbledhjen e më shumë kafshëve sesa mund të strehojë apo ushqejë siç duhet, si dhe nga sindroma e Diogenes  përfshin grumbullimin e objekteve. Shoqatat synojnë të paraqesin një ankesë për “keqtrajtim” të kafshëve ose neglizhencë, tha Desjacques./Opinion.al

Pas