Aktualitet

Homazhe për Azem Hajdarin,Basha: Krenaria për të na bashkon,sidomos kur…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:24 - 12/09/21 |
Opi Nion

Ditën e sotme shënohen plot 23-vite nga vrasja e Azem Hajdarit. Në këtë përvjetor kreu i PD, Lulzim Basha dhe drejtuesit e tjerë të selisë blu kryen homazhe në Mëmorialin e liderit të Lëvizjes Studentore, Azem Hajdari.

Në një postim në rrjetet sociale, Basha shkruan se vepra dhe sakrifica e Azem Hajdarit mbetet model frymëzimi për të mos iu nënshtruar dhunës së regjimit, por për të luftuar me vendosmërinë e heroit të demokracisë dhe për të çuar deri në fund idealin e Shqipërisë si gjithë Europa.

“Sot, si çdo 12 shtator, përkujtojmë liderin e Lëvizjes Studentore, njeriun që ndezi shpirtrat dhe vrau frikën e shqiptarëve anembanë vendit për liri dhe demokraci, të paharrueshmin Azem Hajdari dhe mikun e bashkëluftëtarin e tij, Besnik Çera.

Vepra dhe sakrifica e Azem Hajdarit mbetet model frymëzimi për të mos iu nënshtruar dhunës së regjimit, për të luftuar me vendosmërinë e heroit të demokracisë dhe për të çuar deri në fund idealin e Shqipërisë si gjithë Europa.

Mirënjohja dhe krenaria për Azem Hajdarin na bashkon, sidomos kur fatet e demokracisë janë të pasigurta dhe perspektiva europiane e Shqipërisë kërcënohet nga regjimi i pakicës së korrupsionit dhe krimit.

Si demokratë ne mbajmë në zemrat tona kujtimin më të mirë për tribunin e pavdekshëm, që sot e përgjithmonë na nxit të qëndrojmë dhe të luftojmë të bashkuar deri në triumfin e lirisë dhe demokracisë.

I paharruar kujtimi i tij!”, shkruan Basha.

Ndryshe nga vitet e tjera, ku ceremonialit nuk i mungonte ish-lideri demokrat Sali Berisha, këtë përvjetor kreu i PD ishte i shoqëruar vetëm me disa nga drejtuesit e selisë blu./Opinion.al

Pas