Aktualitet

Holanda pezullon përdorimin e vaksinës AstraZeneca


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:54 - 15/03/21 |
Opi Nion

Një tjetër vend ka pezulluar përdorimin e vaksinës AstraZeneca  kundër koronavirusit. Holanda është bërë vendi i fundit që ka pezulluar përdorimin e vaksinës për shqetësimet në lidhje me efektet e mundshme anësore, raporton BBC.

Qeveria Holandeze tha se masa, e cila do të zgjasë të paktën deri më 29 Mars, është një masë paraprake.

Republika e Irlandës më parë mori një vendim të ngjashëm pas raportimeve se të vaksinuarit në Norvegji kanë pasur mpiksje gjaku.

Por Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se nuk ka asnjë tregues të një lidhje midis vaksinës dhe rrezikut për mpiksje gjaku.

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA), e cila aktualisht po kryen një rishikim të incidenteve të mpiksjes së gjakut thotë se përfitimet e vaksinës vazhdojnë të tejkalojnë rreziqet e saj.

Ndërkohë edhe vende si Danimarka, Norvegjia, Bullgaria, Islanda dhe Tajlanda kanë pezulluar përdorimin e vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit./Opinion.al

Pas