Bota

Holanda do të asgjësojë 29 mijë pula për të parandaluar gripin e shpendëveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:56 - 21/11/22 |
Opi Nion

Autoritetet në Holandë do asgjësojnë 29,000 pula të tjera në një fermë në veri të vendit, në Koudum, pas identifikimit të një varianti të rrallë të gripit të shpendëve, ka thënë këtë të hënë Qeveria.

Mediat e huaja shkruajnë se, me vendim të qeverisë, ndalesa në transport prej kësaj zone, dhe zonave përreth do të zgjasë për shtatë ditë.

Bëhet me dije se, ky është rasti i tretë i raportimit të një virusi të tillë ditëve të fundit dhe i gjashti brenda një muaji, pas dhjetëra rasteve në fillim të vitit.

Rreth 6 milionë zogj janë vrarë në Holandë që prej identifikimit të variantit të ri të gripit të shpendëve në tetor të vitit të kaluar tha autoriteti holandez i sigurisë ushqimore.

Franca po ashtu është përballur me një rritje të numrit të rasteve, pas shpërthimit të këtij lloji të gripit më herët gjatë këtij viti./Opinion.al

Pas