Bota

“Hitleri hebre”, ministria ruse akuza ministrit izraelit: Deklaratë antihistorike


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:39 - 03/05/22 |
Opi Nion

Rusia akuzon ministrin izraelit për ‘deklarata antihistorike’ ndërsa lufta e fjalëve po rritet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka akuzuar ministrin izraelit se ka bërë “deklarata antihistorike” pasi ai dënoi ministrin e jashtëm rus, Sergei Lavrov për pretendimin se Hitleri ka qenë pjesërisht hebre.

Pas deklaratës së Lavrov, u ndezën një stuhi kritikash në Izrael pasi ai tha se Hitleri “kishte pasur gjak hebre” dhe se “antisemitët më të zjarrtë janë zakonisht hebrenj”.

Ministri i Jashtëm i Izraelit, Yair Lapid, ka thënë se Lavrov kishte bërë “një deklaratë të pafalshme dhe skandaloze, si dhe një gabim të tmerrshëm historik. Hebrenjtë nuk vranë veten në Holokaust”.

Por sot, ministria e jashtme e Rusisë dyfishoi komentet e Lavrov, duke postuar në Tëitter se Lapid kishte bërë “deklarata antihistorike… të cilat shpjegojnë kryesisht pse qeveria aktuale izraelite mbështet regjimin neo-nazist në Kiev”.

Rusia ka pretenduar vazhdimisht se qeveria ukrainase drejtohet nga neo-nazistët si justifikim për pushtimin e saj.

“Lufta” e deklaratave mes Izraelit dhe Rusisë rrezikon të bëhet kriza më e rëndë diplomatike mes dy vendeve në kohët e fundit, shkruan BBC.

Izraeli ka marrëdhënie miqësore me Ukrainën dhe Rusinë dhe ka udhëhequr përpjekjet e ndërmjetësimit ndërkombëtar në përpjekje për të ndalur luftën në Ukrainë./Opinion.al

Pas