Aktualitet

Histori/ Refugjati sirian gjen familjen pas dy viteshBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:36 - 22/10/15 |
b.f

GREQI- Refugjati sirian Zaki Ismail Kalil u bashkua me familjen e tij, pas më shumë se dy vitesh. Ata kishin ikur nga vendi i tyre për tu vendosur në Turqi në vitin 2013. Mungesa e një pune dhe kushtet e vështira të jetesës e detyruan kryefamiljarin të emigrojë në Suedi. Aplikimi i tyre për azil u kundërshtua. Sot pas më shumë se dy vitesh ai ndodhet në Greqi, ku do të presë bashkëshortën dhe katër djemtë. “Këto dy vite e gjysëm kanë qenë të vështirë për mua dhe familjen time”, tha ai për mediat greke. “Bëra gjithçka për ta. Kam pritur më shumë se dy vjet për këtë moment, qe ti shoh të vijnë ketu. Shpresoj t’ia dalim në Suedi dhe të qetësohemi një herë e mirë”.  Familja e tij po udhëton nga Turqia në Greqi. Më pas ata do të zhvendosen në Suedi, ku familjarët e tij do të bëjnë një kërkesë të dytë për azil. /TVKLAN/

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas