Aktualitet

Hetimet për tenderat, MSH: Të hapur për organet e drejtësisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:00 - 10/05/20 |
Opi Nion

Pas akuzave të publikuara në ditët e fundit nga opozita dhe përfaqësues të organizatave civile në lidhje me tenderat sekretë nga Ministria e Shëndetësisë gjatë situatës së pandemisë, vjen dhe reagimi i këtij institucioni.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka sqaruar se është e gatshme të bashkëpunojë me drejtësinë në lidhje me hetimet ndaj tenderave.

Në një njoftim për mediat, ministria shprehet se më datë 8 Maj 2020 është firmosur shkresa përcjellëse me dokumentacionin e të gjitha procedurave të kërkuara nga organet e drejtësisë.

Sipas ministrisë, e vërteta është se asgjë nuk është fshehur dhe dosjet janë transparente. Që prej datës 27 Prill, në Ministrinë e Shëndetësisë po vijon punën Kontrolli i Lartë i Shtetit, për të gjitha procedurat e zhvilluara në situatën e pandemisë, për mjetet e nevojshme për mbrojtjen e stafeve mjekësore dhe aparaturat jetëshpëtuese për pacientët e prekur nga COVID19.

Stafi i Ministrisë së Shëndetësisë ka dorëzuar të gjithë dokumentacionin që i është vënë në dispozicion Kontrollit të Lartë të Shtetit dhe të njëjtën gjë po bën edhe me SPAK./ Opinion.al

Pas