Aktualitet

Koronavirusi në Shqipëri, konfirmohen 12 raste të reja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:07 - 10/05/20 |
Opi Nion

Ditën e sotme ministria e Shëndetësisë ka deklaruar se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 12 raste të reja me koronavirus.

Shpërndarja e të prekurve me COVID19 është: 8 raste në Tiranë, 2 në Kamëz, 1 në Krujë dhe 1 në Fier. Të shëruar janë 23 qytetarë.

Që nga fillimi i pandemisë në vendin tonë janë regjistruar 868 qytetarë të infektuar, ndërsa 187 raste janë aktive. Sipas Ministria e Shëndetësisë 75% e të prekurve janë shëruar

COVID-19 – Statistika (10 Maj 2020)

Teste të kryera                    10438

Raste pozitive                         868

Raste të shëruara                 650

Raste Aktive                            187

Humbje jete                           31 (Qarku Tiranë 18, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:

Tiranë                   87

Krujë                     58

Shkodër               16

Kamëz                  11

Fier                        5

Kurbin                   3

Elbasan                 3

Mirditë                 1

Berat                     1

Durrës                  1

Korçë                    1

Pas