Aktualitet

Helmimi në Krujë, Meta: Kërcënim për Sigurinë Kombëtare, të gjenden shkaktarët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:03 - 26/10/21 |
Opi Nion

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me ngjarjen e ndodhur më Krujë, ku rreth 320 persona janë paraqitur në spital me shenja helmimi.

Kreu i shtetit thekson se situata është alarmante, ndërsa shton se ngjarja duhet trajtuar me përgjegjësi dhe seriozitet nga institucionet shtetërore, përgjegjëse për shëndetin publik por edhe nga drejtësia.

“Me shqetësim po përcjell helmimin në masë të banorëve të Krujës, një situatë alarmante, që duhet trajtuar me shumë përgjegjësi dhe seriozitet nga institucionet shtetërore përgjegjëse për shëndetin publik, por edhe nga drejtësia.

Qytetarëve të helmuar, ju uroj shërim sa më parë dhe tejkalimin pa pasoja të rënda dhe afatgjata, si dhe ju shpreh familjeve të tyre të gjithë solidaritetin!

Mbështes dhe përgëzoj ekipet mjekësore për kujdesin dhe profesionalizimin e dëshmuar derimë tani dhe i nxis shërbimet shëndetësore epidemiologjike dhe ato të mjekësisë ligjore të zbardhin sa më parë burim shkakun dhe shkaktarët dhe përgjegjësit e kësaj ngjarjeje të rëndë, që përbën një kërcënim serioz për jetët njerëzore dhe Sigurinë Kombëtare”, shkruan Meta./Opinion.al

Pas