Aktualitet

Helmimi masiv në Krujë, Manastirliu: 2 janë pistat që po hetohet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:08 - 26/10/21 |
Opi Nion

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka shkuar sot në Krujë, ku ka parë nga afër situatën në spitalin e këtij qyteti ku rreth 370 qytetarë kanë patur shenja helmimi.

Sipas Manastirliut në spital janë paraqitur edhe adoleshentë dhe fëmijë ndërsa më tej theksoi se situata është e qetë.

Ndërkohë Manastirliu tha se dy janë pistat ku po hetohet tek mostrat e ujit dhe  tek ushqimet.

Rreth 370 qytetarë kanë marrë shërbim. Situata është e qetë pa komplikacione. Qytetarët kanë marrë shërbimni e nevojshëm janë konsultuar. Sot janë paraqitur rreth 60 qytetarë. Kanë marrë shërbim dhe janë nisur për në shtëpi pasi situate shëndetësore ska qenë  e rënduar, janë edhe disa pacientë të tjerë që janë duke marrë shërbim. Janë rreth 30 qytetarë, janë edhe adoleshentë fëmijë dhe të rritur. Pistat? Janë marrë mostrat e ujit dhe ushqimeve, hetimi po bëhet në të gjiutha aspektet. Rezultati i analizave mikrobiologjike ka një afat të caktuar, kur të kemi  rezultatet do kemi një raport të detajuar. I gjithë sistemi shëndetësor është në gatishmëri të plotë. Nëse do ketë raste të shtuara edhe në spitalin e Durrësit mund të vendoset në gatishmëri për rastet. Hetimi bëhet në shumë pista që të kemi të kontrolluar të gjithë aspektin e kujdesit shëndetësor“.

Pas