Kronikë

Nipi vrau xhaxhain e veten,zbulohet tragjedia e ndodhur para 10 vitesh në familje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:28 - 26/10/21 |
Opi Nion

Dy janë pistat e hetimit të krimit të rëndë që tronditi mbrëmjen e djeshme Vlorën, ku nipi vrau xhaxhain dhe më pas veten.

Pista e parë lidhet me një konflikt të mundshëm për ullinjtë, ndërkohë që sot nga intervistat e fqinjve është zbuluar dhe një ngjarje tjetër e ndodhur 10 vite më parë.

Sipas abc neës, para 10 vitesh, Genci Koreta së bashku me djalin e xhaxhait (viktimës) kanë jetuar dhe punuar në Greqi. Në një aksident në punë, djali i Jorgji Koretës ndërron jetë.

Në momentin që ndodhi ngjarja pranë tij gjendej Genci Koreta. Ngjarja ndikoi psikologjikisht tek Genci, i cili pas vdekjes së kushëririt kaloi në depresion. Ai u kthye në fshat ku është mjekuar, por gjendja e tij sipas të afërmve ishte e mirë dhe nuk kishte probleme.

Nga ana tjetër familja e xhaxhait, Jorgjit, mbajti rezerva dhe mbante pak raporte me familjen e të vëllait dhe nipin. Konflikti i xhaxhait dhe nipit nuk përjashtohet që mund të ketë ndodhur për këtë çështje.

Banorët thonë se Genci nuk e duronte dot kur i përmendej kushëriri. “Këtë temë e kishte pikë të dobët” thotë një i afërm. Nusja e xhaxhait sipas banoreve nuk vinte në fshat.

Genci Koreta 39 vjeç vrau me armë gjahu xhaxhain e tij, Jorgji Koreta 64 vjeç dhe më pas veten.

Pas