Aktualitet

Helikopteri u rrëzua në Kelmend, si u larguan me “Fuoristradë” piloti e pasagjeri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:20 - 04/10/21 |
Opi Nion

Detaje të reja janë zbardhur nga ulja e detyrueshme e helikopterit në zonën e Kelmendit, në Malësinë e Madhe.

Sipas news 24 brenda avionit kanë qenë dy persona, piloti dhe një pasagjer, të cilët kanë arritur të shpëtojnë.

Pas uljes së detyruar, piloti ka tentuar të fluturojë sërish, por nuk ja kanë dalë. Ndërkohë dy personat kanë qëndruar aty, teksa disa banorë të zonës kanë tentuar të afrohen, por që këta të fundit nuk i kanë lejuar.

Më pas, aty ka mbërritur një mjet tip “Fuoristradë”, që i ka marrë dy personat duke i larguar nga vendngjarja, ndërsa nuk dihet ende identitetet e tyre.

“Kam informacion. E mora informacionin nga banorët e lagjes dhe barinjtë. Aty afër nuk ka pasur njeri. S’ka shtëpi afër. Ky avion ka ardhur rreth orës 9 ose 9 e çerek. Është ulur në atë zonë. Kanë pushuar për gjysmë orë dhe kanë tentuar që të ikin nga kanë ardhur por kanë pësuar defekt, dhe kanë rënë në një livadh. Banorët kanë ndjerë një si punë granate (zhurmë) i pari erdhi një çoban. Erdhën disa persona të lagjes aty por nuk i kanë lënë të afrohen. Njëri fliste shqip. Më pas erdhi fuoristrada. “Mos u afro këtu. Mos u afro as një hap më këtej, largohu!”, tha ai.

Ndërkohë kryeplaku i Kelmendit, Preke Vata, tha se banorët janë afruar dhe kanë dëgjuar dikë të flasë shqip.

“Kam informacion. E mora informacionin nga banorët e lagjes dhe barinjtë. Aty afër nuk ka pasur njeri. S’ka shtëpi afër. Ky avion ka ardhur rreth orës 9 ose 9 e çerek. Është ulur në atë zonë. Kanë pushuar për gjysmë orë dhe kanë tentuar që të ikin nga kanë ardhur por kanë pësuar defekt, dhe kanë rënë në një livadh. Banorët kanë ndjerë një si punë granate (zhurmë) i pari erdhi një çoban. Erdhën disa persona të lagjes aty por nuk i kanë lënë të afrohen. Njëri fliste shqip. Më pas erdhi fuoristrada. “Mos u afro këtu. Mos u afro as një hap më këtej, largohu!”, tha ai./Opinion.al

 

Pas