-U tha në Opinion

Haxhiu: Që u sigurua vaksina, jepja meritën Kryeministrit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:33 - 11/01/21 |
Semiljana Azizi

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin “Opinion” se e vetmja mënyrë që Shqipëria të siguronte vaksinën kundër Covid-19 ishte takimi i drejtpërdrejtë me kreun e kompanisë Pfizer, pasi BE nuk e mbajti premtimin.

“Vendet si Shqipëria dhe të tjera e kanë pas një garanci nga BE, që porsa të vijnë dozat do t’ju shpërndahet një pjesë. BE nuk e bëri dhe meqë nuk e bëri, e vetmja mënyrë ishte për të shkuar drejtëpërdrejt tek CEO i Pfizer dhe të sigurohen vaksinat  për këtë, duhet t’ja japësh meritën Kryeministrit, jo Edi  Ramës”, tha Haxhiu duke iu drejtuar ish-ambasadorit Agim Nesho.

“Në këto 11 mijë doza që janë siguruar nga 2 vendet mike, jepja meritën kryeministrit. Deri në vitin 2025 Pfizer e ka të shitur gjithë prodhimin. Fabrika në Blegjikë zyrtarisht nuk prodhon më shumë se 100 mijë copë”, tha Haxhiu./Opinion.al

Pas