-U tha në Opinion

Hasimja: Nuk na duhet Ministri! Betonizimi, masakra e turizmit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:39 - 05/09/19 |
Geljano Fataj

Analisti Ermal Hasimja është i mendimit se Shqipëria nuk ka nevojë për Ministri Turizmi dhe sipas tij, mjafton vetëm një zyrë, detyra e vetme e së cilës është të sjellë gazetarë të huaj dhe t’i shëtisë.

Nuk e kam Zotin Klosi, se Zoti Klosi në fakt po mban peshën e sektorëve të tjerë. Nga pikëpamja ime s’ka nevojë fare për Ministri Turizmi, mjafton një zyrë, detyra e vetme e së cilës është të sjellë gazetarë të huaj këtu dhe t’i shëtisë, mundësisht jo në Gusht, në ato pika të bukura që kemi ne dhe t’i shmangë nëse ia del dot nga kazanët e plehrave. Në rastin konkret, personal të Zotit Klosi, mendoj se ka bërë jashtëzakonisht mirë që ka shkuar me lulet, unë vetë kur e kam pa videon jam ndjerë shumë mirë. Mendoj që ne do të kishim bërë namin, edhe këtu në studio, ndaj Zotit Klosi, nëse nuk do kishte shkuar, sepse do i thonim pikërisht çfarë ke bërë si Ministër i Turizmit. Thashë që zoti Klosi është duke mbajtur këtu edhe peshën e ministrive të tjera që skanë lidhje në rastin konkret. Turizmin në Shqipëri e shkatërrojnë 700 gjëra të tjera, të cilat janë super ta akumuluara, përfshirë edhe faktin që ai zotëria aty ka shkuar dhe ka ndërtuar në atë zonë”, tha ai në “Opinion”.

Hasimja tha se masakra më e madhe që i është bërë sot turizmit në Shqipëri, është betonizimi.

Sot në çdo cep të Shqipërisë që të shkosh, po të futesh në det, kur të dalësh dhe të jesh me fytyrë nga bregu t’i do të shohësh vetëm beton. Është masakra më e madhe që i është bërë sot turizmit në Shqipëri. Dhe cila është pasoja kryesore e kësaj, këtu mund të vijnë edhe 50 milionë turistë, do vijnë vetëm ata turistë fukarenj, një pjesë e të cilëve janë polakë që i marrin domatet dhe kastravecat me vete për të kursyer këtu.”/ Opinion.al

Pas