InstaBIZ

Harry heq dorë nga titujt mbretëror, Princ William fiton një të ri


               Publikuar në : 22:08 - 25/01/20 |
xhu lia

Pak kohë pas lënies së titujve mbretërore nga Princ Harry dhe Dukesha Meghan Markle, Mbretëresha Elizabeth ka marrë një vendim lidhur me nipin tjetër të saj, Princin William.

Mbretëresha 93-vjeçare ka vendosur t’i japë një titull të ri Princit William,i cili do të jetë  ‘Komisari i ri i Lartë Lord në Asamblenë e Përgjithshme të Kishës së Skocisë’.

Ky titull mbretëror do t’i lejojë Princit William të jetë përfaqësuesi personal i Mbretëreshës në Kishën e Skocisë, ku ai do të kryejë angazhime dhe detyra të tjera ceremoniale.

Ky rol është mbajtur më herët nga Richard Scott, Duka i 10-të i Buçleuch dhe Duka i 12-të i Queensberry si dhe nga Princesha Anne.

Titulli i ri për Princ William vjen pak kohë pasi Harry dhe Meghan njoftuan në 8 janar se do të tërhiqeshin nga detyrat e tyre mbretërore.

Më pas më 18 Janar, Mbretëresha Elizabeth, William, Harry dhe Princi Charles arritën një marrëveshje, e cila përcakton që Harry dhe Meghan nuk do të përdorin më titujt e tyre dhe se çiftit i lejohet të ndajnë kohën e tyre midis Amerikës së Veriut dhe Mbretërisë së Bashkuar.

Gjithashtu Harry dhe Meghan do të paguajnë kostot e rinovimit për shtëpinë e tyre ‘Frogmore Cottage’ në Windsor./Opinion.al

Pas