Aktualitet

Hapet shkolla shqipe në Bari të Italisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:28 - 31/10/21 |
Opi Nion

Kryetari i Grupit Parlamentar i PS, Taulant Balla, bën me dije se është hapur shkolla shqipe në Bari të Italisë.

Nëpërmjet një postimi në “Facebook”, Balla shkruan se të gjithë shqiptarët të cilët jetojnë në Bari, mund t’i shkollojnë fëmijët e tyre në gjuhën shqip.

Shkolla do të quhet “Le Aquile di Seta”, ndërsa inaugurimi i saj u bë ditën e sotme ku e pranishme ishte dhe Konsullja e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë në Bari Genta Mburimi dhe Dr. Alda Kushi.

Postimi i Ballës

Me kënaqësi e prita njoftimin për hapjen e Shkollës në gjuhën shqipe në Bari të Italisë. Sigurisht një lajm i mirë për bashkëkombasit tanë të cilët jetojnë në Bari, pasi do të shkollojnë fëmijët e tyre në gjuhën amë. Padyshim një lajm i gëzueshëm edhe për ne në Shqipëri, pasi kjo shkollë do të mundësojë që brezat e ardhshëm të mos humbin identitetin e tyre. Shkolla ku do të mësohet gjuha amtare quhet “Le Aquile di Seta”, ndërsa inaugurimi i saj u bë ditën e sotme ku e pranishme ishte dhe Konsullja e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë në Bari Genta Mburimi dhe Dr. Alda Kushi./ Opinion.al

Pas