Bota

Guterres takon Erdogan: Ta ndalim luftën në Ukrainë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:24 - 25/04/22 |
Opi Nion

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres u takua në Turqi me presidentin Erdogan, në një përpjekje diplomatike që zyrtari i lartë ka nisur për të përvijuar në shinat e duhura të negociatave mes Rusisë dhe Ukrainë.

Gjatë takimit, Guterres vlerësoi përpjekjet e Turqisë dhe liderit të saj në lidhje luftën në Ukrainë dhe arritjen e një marrëveshje të pranueshme nga të dyja palët.

Sipas komunikatës së Pallatit të Qelqtë, të dy liderët përsëritën angazhimin e tyre të përbashkët për të përfunduar sa më shpejt luftën dhe dhënies fund të dhimbjes së civilëve të pafajshëm.

Kreu i OKB pritet që të martën të shkojë në Moskë, ku do të takohet me presidentin rus Vladimir Putin dhe do të jetë i pranishëm në një drekë pune me ministrin e Jashtëm Sergei Lavrov.

Ndalesa e tij e fundit më pas do të jetë në Kiev të enjten, ku do të takohet me liderin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe Ministrin e Jashtëm Dmytro Kuleba.

Pas