Bota

Guterres i bën thirrje botës të ndihmojë PakistaninBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:46 - 09/09/22 |
Opi Nion

Sekretari i Përgjithshëm Antonio Guterres i bëri thirrje botës që të ndihmojnë Pakistanin, shtetin që po përballet me përmbytje masive kohët e fundit. Thirrjen e bëri këtë të premte pasi pa nga afër dëmet e shkaktuara nga përmbytjet.

Udhëtimi i tij vjen më pak se dy javë pasi Guterres bëri thirrje për 160 milionë dollarë fonde emergjente për të ndihmuar të prekurit nga shirat dhe përmbytjet që kanë shkaktuar të paktën 10 miliardë dollarë dëme dhe 1,391 vdekje.

“Kam mbërritur në Pakistan për të shprehur solidaritetin tim të thellë me popullin pakistanez pas përmbytjeve shkatërruese këtu. Unë apeloj për mbështetje masive nga komuniteti ndërkombëtar, ndërsa Pakistani përballet me këtë katastrofë klimatike”, tha Guterres në Twitter.

Javën e kaluar, shefi i OKB-së lëshoi ​​një paralajmërim të ashpër për efektet e ndryshimeve klimatike.

“Le të ndalojmë shkatërrimin e planetit tonë nga ndryshimet klimatike”, tha ai në një video-mesazh. “Sot, është Pakistani. Nesër, mund të jetë vendi juaj.”

Disa orë pas mbërritjes, ai u takua me zyrtarë të OKB-së me bazë në Pakistan për të diskutuar për përmbytjet.

Sipas Kombeve të Bashkuara, Guterres diskutoi për reagimin ndaj përmbytjeve dhe “theksoi se ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për popullin e Pakistanit”.

Ministrja pakistaneze e Informacionit, Maryam Aurangzeb në një deklaratë falënderoi shefin e OKB-së për vizitën në Pakistan në një kohë kur, një e treta e Pakistanit është nën ujë.

Guterres mori gjithashtu një informim nga zyrtarët pakistanezë për dëmet e shkaktuara nga përmbytjet.

Deri më tani, agjencitë e OKB-së dhe disa vende kanë dërguar afro 60 avionë me ndihma, dhe autoritetet thonë se Emiratet e Bashkuara Arabe janë një nga kontribuesit më të mëdhenj. Shtetet e Bashkuara thanë se do të ofrojnë 30 milionë dollarë ndihmë për të ndihmuar viktimat e përmbytjeve./Opinion.al

 

Pas