Politikë

Grupimi “Alibeaj”: Përjashtojmë nga grupi Shehun, Bylykbashin, Këlliçin dhe ShehajnBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:51 - 10/01/23 |
Opi Nion

Në një kohë që demokratët presin që deputetët të japin sinjale bashkime të partisë, duket se përçarja vijon të thellohet.

Grupimi “Alibeja” deklaron se ka përfunduar afati i distanicimit nga dhuna e 8 janarit në selinë e PD për deputetët Tritan Shehu, Oerd Bylykbashi, Belind Këlliçi dhe Agron Shehaj.

Për këtë arsye, thuhet në njoftimin e këtij grupimi, deputetët tashmë janë të përjashtuar në nga grupi parlamentar që njihet nga Enkelejd Alibeaj edhe pse PD tashmë ka zgjedhur me votë struktura të reja.

Njoftim i grupimit “Alibeaj”

Sot, më datë 10.01.2023, ka përfunduar afati 1 vjecar për distancimin e plotë dhe publik nga aktet e dhunës ndaj Partisë Demokratike të deputetëve të pezulluar Tritan Shehu; Oerd Bylykbashi; Belind Këllici dhe Agron Shehaj. Në mungesë të aktit të distancimit, sipas vendimit nr.1 dhe nr. 1/1, datë 10.01.2022 të Kryesisë së Partisë dhe konfirmimit të Këshillit Kombëtar dhe  Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike në mbledhjen e datës 15.01.2022, nga sot hyn në fuqi masa e largimit zyrtarisht të tyre nga Grupi Parlamentar. Për këtë qëllim, është njoftuar zyrtarisht Kuvendi i Shqipërisë që deputetët Tritan Shehu; Oerd Bylykbashi; Belind Këllici dhe Agron Shehaj nuk janë më pjesë e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike duke filluar nga data 11.01.2023.

Pas