Kryesore

Grida Duma: Nuk ka argument pse kërkohet ikja e Bashës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:00 - 14/05/21 |
Opi Nion

Grida Duma i është përgjigjur kritikëve të cilët kërkojnë dorëheqjen e kryedemokratit Lulzim Basha nga drejtimi i PD.

Duma është shprehur se nuk ka argumente për të kërkuar dorëheqjen e Bashës, teksa hodhi akuza ndaj Partisë Socialiste për shit-blerje të votave në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

“Nuk ka pasur ndonjëherë tezë, antitezë dhe sintezë në politikën shqiptare sepse në fakt ka qenë autoritare në stilin e vet dhe ata që janë përpjekur të bëjnë izma, skizma e të tjerë në fakt në përfundim, përfshi edhe atyre që tani po bënit një dialog (Arben Imamit). Unë e mbaj mend veten në 2013 se si në një studio tjetër këtu në televizionin tuaj kam bërë një debat 3 orësh në ‘Opinion’. Sepse në 2013 nuk e mbaj mend kush ka qenë nga PS-ja atë kohë, por mbaj mend çfarë ishte qëndrimi im. Shkoj në një emision të ‘Opinionit’ për të mbrojtur Ben Imamin sepse kryeministri, i sapo zgjedhur atë kohë, Rama, bërtiste, ‘të dënohet, të dënohet, të dënohet’. Nuk kisha asnjë njohje dhe pavarësisht nuk dija se cila ishte arsyeja që bërtitej kundër tij nga Rama, përsëri e mbrojta me një parim moral të madh, pa asnjë miqësi të madhe. Kush ishte parimi? Një kryeministër nuk mund të ulërasë ‘duhet të ndëshkohet apo të dënohet’ kushdoqoftë sepse janë organet e drejtësisë ato që e përcaktojnë. Ishte një gijotinë politike. Ajo që dëgjon sot është po e njëjta përsëritje politike sepse në një mënyrë apo tjetër, a e bën Ben Imamin bashkëpunëtor me Ramën fakti që ai nuk u ndëshkua në fund? Për mua jo, jo apriori. Por a mund të përdorej nga një spekulant që do të donte t’i bënte keq Ben Imamit që do thoshte ore ky bashkëpunoi me Ramën që shpëtoi? Nuk argument në këtë moment në këtë politikë. Ka vetëm sipërfaqe. Nuk ka argument se pse kërkohet ikja dhe nuk është e argumentuar se përse zëvendësimi do të ishte më mirë”, tha Duma./ Opinion.al

Pas