Bota

Greqia paralajmëron Turqinë: Vetëm një zgjedhje, ul tensionet ose vuaj …


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:58 - 03/09/20 |
Al Do

Të ulë tensionet ose të vuajë sanksionet, këto janë zgjedhja e vetme e Turqisë, theksoi zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas gjatë një konference.

“Greqia në mënyrë metodike dhe në vazhdimësi konsolidon besimin në të gjithë botën se është një faktor paqeje dhe stabiliteti në të gjithë Evropën Juglindore dhe Mesdheun Lindor,” citohet ai të ketë thënë nga “skai.gr”.

Duke iu referuar deklaratave të Erdogan për dialog, Petsas komentoi se “për të interpretuar drejt shenjat, duhet të ketë vazhdimësi dhe qëndrueshmëri, në mënyrë që të nxirren përfundimet e duhura. Ne jemi akoma në një periudhë të përshkallëzimit, provokimeve dhe retorikës, ne po presin që kjo të nodhë para se të vazhdojmë të nxjerrim konkluzione “.

“Përveç pjesëmarrjes së saj tradicionale në të gjitha forumet ndërkombëtare që promovojnë bashkëjetesën paqësore të popujve, muajt e fundit Greqia ka përcaktuar zonat detare me Italinë dhe Egjiptin me respekt absolut për marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë dhe ligjin e detit. Në të kundërt, Turqia herë vepron si faktor paqëndrueshmërie në rajonin tonë, herë me memorandumin e paligjshëm të Gjirit Turk, herë me veprimtari të paligjshme në Mesdheun Lindor, herë me NAVTEX-et e paligjshëm të njëpasnjëshëm dhe herë me retorikën provokuese të udhëheqjes së saj . Të gjithë aktorët kryesorë ndërkombëtarë në Evropë dhe Amerikë po vijnë në këtë përfundim,” tha ai.

Zëdhënësi deklaroi se partnerët evropianë të Greqisë kanë hartuar një listë të sanksioneve dhe po i bëjnë thirrje Ankarasë që të vazhdojë me uljen e tensioneve, përndryshe ata do ta aktivizojnë ato. Shtetet e Bashkuara kanë dënuar sjelljen e Turqisë me deklarata të përsëritura të Departamentit të Shtetit. “Prandaj i takon Ankarasë të zgjedhë ose të ulë tensionet ose sanksionet.”, tha Petsas

Ai shtoi: “Në çdo rast, Greqia përgjigjet me vigjilencë politike, diplomatike dhe operacionale, qetësi dhe besim kombëtar. Pozicioni ynë ka qenë dhe është i qartë: bazuar vetëm në të drejtën ndërkombëtare, ligjin e detit dhe parimet e fqinjësisë së mirë, ne kërkojnë marrëveshje për të përcaktuar zonat detare të vendit tonë me të gjitha vendet fqinje, duke përfshirë Turqinë. Por dialogu nuk është i mundur nën kërcënime, përpjekje për shantazhe dhe provokime.”. /Opinion.al

Pas