Rajoni

Greqia nuk e njeh ende pavarësinë, Dendias viziton nesër Kosovën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:45 - 08/10/20 |
Opi Nion

Ditën e nesërme ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, do të zhvillojë një vizitë në Kosovë. Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Jashtme e Greqisë.

Mësohet se Dendias do të shoqërohet në këtë vizitë nga zëvendësi i tij. Gjatë vizitës në Prishtinë, ministri grek Dendias do të takohet me Kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti, kryeparlamentare Vjosa Osmani dhe ministren e Jashtme të Kosovës, Meliza Haradinaj.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Jashtme të Greqisë, bisedimet mes dy palëve do të fokusohen në perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor, në dialogun Kosovë-Serbi dhe për bashkëpunimin në fushën e energjisë.

Kujtojmë se Greqia është një nga 5 vendet e Bashkimit Europian që nuk e njeh ende Pavarësinë e Kosovës, por njeh pasaportën e këtij shteti.

Pas