Bota

Greqia izolon zonat e rrezikut afër Athinës, ja masat kufizuese ndaj COVID


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:43 - 17/12/20 |
Semiljana Azizi

Greqia ka vendosur të ndërmarr kufizime të reja për të parandaluar përhapjen e pandemisë COVID-19.

Autoritetet kanë gjykuar se masat duhen shtrënguar në tre komuna afër Athinës të cilat konsiderohen dhe si zona me rrezikshmëri të lartë, të cilat janë:  Atika perëndimore, ekzaktësisht Aspropirgosin, Mandrian dhe Elefsinën.

Sipas informacioneve nga dita e nesërme në këto zona  do të vendoset kufizimi i orarit të lëvizjes nga ora 18:00 deri në 05:00 të mëngjesit.

Përjashtim do të bëjnë punonjësit të cilët duhet të lëvizin vtëm nga banesa e tyre në drejtim të punësdhe anasjelltas, e që do të shoqërohet kjo e fundit më një leje ekskluzive nga punëdhënësi.

Gjithashtu do të mbyllen dyqanet, tregjet publike, parukeritë, libraritë e kishat si dhe teste të shpejta të intensifikuara.

Qeveria ka parashikuar përhapjen masive të maskave të financuara nga pushteti lokal, testim çdo 5 ditë për punonjësit në azile teksa do të lejohen vetëm ceremonitë mortore me numër shumë të kufizuar pjesëmarrësish dhe të cilat do të ndjekin në përpikmëri protokollet.

Masat e reja për Atikën Perëndimore

 1. Zgjatja e shtetrrethimit nga ora 18:00 në 05:00. Punonjësit që lëvizin me lejen ekskluzive të punëdhënësit të tyre përjashtohen.
 2. Pezullimi i funksionimit të shitjes me pakicë, të parukerive, dyqaneve të thonjve, librarive dhe të gjitha bizneseve.
 3. Pezullimi i të gjitha llojeve të ceremonive kishtare, të të gjitha feve, me përjashtim të shërbimeve të varrimit ku lejohet prania e 10 personave të rrethit të ngushtë të të ndjerit.
 4. Pezullimi i hyrjes në tempuj për adhurimin individual.
 5. Pezullimi i të gjitha tregjeve publike, provë e shpejtë për shitësit me pakicë – tregtarët çdo tre ditë për të lëvizur në zona të tjera për të punuar
 6. Intensifikimi i kontrolleve mbi punonjësit në zonë
 7. Testimi molekular çdo pesë ditë te punonjësit dhe të moshuarve në azile
 8. Shpërndarje masive e maskave për qytetarët me kujdesin e vetëqeverisjes lokale
 9. Izolimi i rasteve të konfirmuara që nuk kërkojnë shtrim në spital
 10. Fushata informuese në bashkëpunim me Komunat, Krahinat Rajonale, EODY, psikologët dhe antropologët për shkak të profilit të specializuar të popullsisë së banorëve
 11. Masat janë efektive nga ora 06:00 e së Premtes
 12. Masat e reja do të jenë në fuqi nga ora 06:00 e mëngjesit të së Premtes (18.12) dhe do të jenë të vlefshme për shtatë ditë kur situata do të rivlerësohet. /Opinion.al

Pas