Sociale

Green Coast me dy projekte sociale në HimarëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:51 - 18/10/22 |
Opi Nion

Viti i ri shkollor ka filluar me kushte të përmirësuara në shkollat e Himarës. Kompania Green Coast ka bërë të mundur pajisjen e të gjitha klasave me tabela të zeza për lehtësimin e mësimdhënies. Armando Alicanaj, drejtori i përgjithshëm i kësaj kompanie, vizitoi disa klasa në shkollën 9-vjeçare Pano Nikolla Meniko në qytetin e Himarës për të ndjekur një orë mësimi.

“Green Coast ka krijuar një marrëdhënie të qëndrueshme me sistemin arsimor të zonës. – u shpreh ai. – Më herët kemi pajisur laboratorin e teknologjisë së informacionit dhe komunikimit në shkollën e Dhërmiut, ndërsa për kopshtin e atjeshëm kemi mundësuar produkte didaktike dhe argëtuese. Kontributi për edukimin dhe kulturën në komunitetin ku ne zhvillojmë aktivitet, është pjesë e pandashme e filozofisë së Green Coast”.

Kjo kompani mbështet çdo vit me bursa edhe studentët më të mirë që kryejnë studimet universitare në fushën e turizmit, si një drejtim që gjen zbatim më së miri në zonën bregdetare. Projektet sociale të Green Coast janë pjesë e angazhimit të Grupit BALFIN për të ndihmuar komunitetin, ku kontributi për edukimin gëzon vëmendjen e veçantë të Presidentit të tij, Samir Mane.

Më pas përfaqësuesit e bashkisë dhe Armando Alicanaj u ndalën edhe në kopshtin e qytetit të Himarës, ku Green Coast ka vendosur sistemin e kondicionimit për të gjitha mjediset. Kryetari i Bashkisë Himarë, Jorgo Goro, priti në një takim përfaqësuesit e Green Coast dhe e vlerësoi bashkëpunimin si një model që mund të shtrihet edhe në fusha të tjera. “Biznesi mbështet strategjinë e Bashkisë për t’i ofruar publikut shërbime sa më cilësore dhe sa më shpejt. Konkretisht Green Coast ka sjellë një ndryshim të prekshëm për nxënësit dhe prindërit. Gjithashtu në planet tona janë edhe bashkëpunime të tjera për arsimin dhe kulturën në bashkinë tonë.” tha ai.

Edhe nga ana e Green Coast ka një gatishmëri për të identifikuar dhe mbështetur nisma që do të ruanin vlerat kulturore dhe historike të zonës, si një fazë e ardhshme e përgjegjshmërisë sociale të kompanisë dhe të Grupit BALFIN.

 

 

Pas