Bota

Gratë amerikane po burgosen për dështimet e shtatzënive


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:45 - 13/11/21 |
Opi Nion

Një grua 21-vjeçare nga Oklahoma u dënua për vrasje nga pakujdesia pasi pësoi një abort. Ky fakt shkaktoi zemërim te njerëzit raporton BBC të cilët reaguan duke thënë se ajo nuk ishte vetëm.

Brittney Poolaw ishte vetëm rreth katër muajsh shtatzënë kur humbi fëmijën e saj në spital në janar 2020.

Këtë tetor, ajo u dënua me katër vjet burg për vrasje të shkallës së parë të djalit të saj të palindur.

Kur mbërriti në spital për të kërkuar trajtim, Poolaw pranoi se kishte përdorur droga të paligjshme gjatë shtatzënisë. Më vonë, raporti i mjekut mjekësor gjeti gjurmë të metamfetaminës në mëlçinë dhe trurin e djalit të saj të palindur.

Shumë organizata për të drejtat e grave shtatzëna po përkrahin Brittney Poolaw. Nga vitet 1973- 2020 ka pasur 1,600 raste të arrestimit të grave për lindje në shtëpi, rrëzim dhe humbje të fëmijës nga përdorimi i drogërave./Opinion.al

Pas