Sport

Gran Premio/ Hamilton triumfon, Ferrarri mbetet në vendin e gjashtë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:22 - 02/05/21 |
Opi Nion

Triumfi i Gran Premio i takoi Lewis Hamilton duke lënë pas gjysmë hapi “Ferrarin” që është detyruar të shohë podiumin nga distanca.

Çmimi i Madh Portugez shpërbleu epërsinë teknike të Mercedesit që nuk ia lëshon vendin Red Bull-it të Max Verstappen i cili në fillim është shfaqur vetëtimë në garë, por pa mundur të mbajë ritmin e kampionit anglez.

Pavarësisht përpjekjeve të konkurentëve, Hamilton ka arritur të kristalizojë pozicionin pas një të tretës së garës, duke qëndruar shumë përpara  i ndjekur nga Verstappen me Red Bull dhe në vendin e tretë nga Bottas me Mercedes. Ferrari ka arritur të sigurojë vetëm pozicionin e gjashtë në këtë garë. /Opinion.al

Pas