Bota

Napoli/Ndodh mrekullia e San Gennaros, pas lutjeve tretet gjaku i shenjtit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:11 - 02/05/21 |
Opi Nion

Mrekullia e shkrirjes së gjakut të San Gennaros në Napoli ka ndodhur sërish. Besimtarëve të mbledhur në Katedrale iu tregua ampula me gjakun e shenjtorit që ishte i shkrirë. Në fakt, si të shtunën ashtu edhe të dielën në mëngjes, gjaku qëndronte i mpiksur, ndërsa lutjet e besimtarëve vazhdonin.

Ekzistojnë tre data në të cilat napolitanët mblidhen në lutje për të thirrur shkrirjen e gjakut: 19 shtator kur është Dita e Shenjtit Mbrojtës, 16 dhjetor (në kujtim të ndërhyrjes që ndodhi mrekullia e bllokimit të Vezuvit në shekullin XVII) dhe të shtunën e parë të majit. Më 16 Dhjetor të vitit të shkuar, mrekullia nuk kishte ndodhur.

Kryebashkiaku i qytetit de Magistris e komentoi këtë fakt me fjalët: “San Gennaro është gjithmonë me ne. Populli Napolitan merr frymë lehtësimi, San Gennaro është gjithmonë me ne, por na pret një periudhë shumë e vështirë që duhet të na shohë të bashkuar nga ndjenjat e vëllazërisë së thellë”./Opinion.al

Pas