Kronikë

Grabitja në Fier, të moshuarit: Autori e ka shtëpinë 50 metër larg nesh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:33 - 06/09/20 |
Opi Nion

Ditën e sotme policia njoftoi se ka arrestuar një 47-vjeçar i cili duke kërcënuar me sopatë grabiti një çift të moshuarish në fshatin Pishë të Fierit.

Ndërkohë, të moshuarit kanë dhënë dëshminë e tyre në lidhje me ngjarjen e ndodhur në orët e mbrëmjes.

Sipas informacioneve, ngjarja ka ndodhur rreth orës 23:00 të së shtunës teksa çifti kishte rënë për të fjetur. Gruaja, Athinaja tregon se e autorin e ka njohur i cili jeton pranë shtëpisë së tyre,  dhe se ka qenë i pamaskuar. Ai i ka kërcënuar me sëpatë dhe i ka kërkuar lekët e pensionit.

“E njohëm autorin, ai na kërcënoi me sëpatë. Na grabiti lekët që do të blinim dru për dimrin. E njohim, e ka shtëpinë afër nesh. Policia e arrestoi në një shtëpi këtu pranë. Ka qenë i dënuar në Itali tani ka dalë nga burgu E mbante kështu sëpatën….I thashë për sytë e ballit nuk kam lekë të tjera”,- tregoi gruaja.

Ndërkohë,  bashkëshorti i saj tha se autori kishte thyer xhamin e derës dhe kishte hyrë brenda.

“Unë jam vetëm me plakën. Ramë në gjumë. Në orën 11 të natës, 11:20 na trokitën në derë. Dolëm në derë pas erdhi prapë përpara, me një sëpatë që kishte në dorë theu xhamin, e hapi vetë çelësin nga brenda. I thashë merri lekët, se kisha frikë mos ishte me njeri tjetër. Ouu frikë, e dëgjoi gjithë lagjja. Shtëpinë e ka këtu, 50 metër”, tregoi ai./ Opinion.al

Pas