-Teknologji

Google zbulon operacionin e vjedhjes së të dhënave te iPhone-t


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:19 - 30/08/19 |
Al Do

Një operacion i paprecedentë i hakimit të iPhone, i cili sulmoi “mijëra përdorues në javë” deri sa u ndërpre në Janar, është zbuluar nga specialistët e sigurisë së Google.

Operacioni zgjati për 30 muaj. Ai përdorte disa site të hakuara në internet për të dërguar një maluer në iPhonët e vizitorëve. Me të hapur faqen përdoruesit ishin të prekur nga ky maluer, pasi nuk kërkoheshin ndërveprime të tjera për të vepruar.

Sapo hakoheshin, të dhënat e përdoruesve nuk ishin më të sigurta. Vendndodhja, fjalëkalimet, historiku i bisedave, numrat e telefonit dhe emailet shkarkoheshin nga hakerët.

E vetmja gjë që mundësi për të shpëtuar nga ky maluer ishte ristartimi i telefonit. Por nëqoftëse përdoruesi vizitonte prapë një nga faqet problematike atëherë malueri aktivizohej sërish.

Sipas Ian Beer të Google, “duke pasur parasysh gjerësinë e informacionit të vjedhur, sulmuesit megjithatë mund të jenë në gjendje të mbajnë qasje të vazhdueshme në llogari dhe shërbime të ndryshme duke përdorur të dhënat e vjedhura, edhe pasi të humbasin qasjen në pajisje”.

Google tha se kishte raportuar çështjet e sigurisë në Apple më 1 shkurt. Apple më pas lëshoi ​​një përditësim të sistemit operativ i cili rregulloi të metat në 7 shkurt. /Opinion.al

 

Pas