Bota

Goditi me grusht pikturën 20 milionë paundëshe, i riu e pëson keq


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:57 - 25/08/20 |
el ida

20-vjeçari, Shakeel Massey, e pësoi rëndë pasi goditi me grushte dhe hoqi nga muri pikturën me vlerë 20 milionë paund në Galerinë e Arteve Moderne në Londër.

I riu pranoi përpara trupi gjykues akuzat për dëmtimin e pikturës së viti 1944 të titulluar “Busti i një gruaje”. Për dëmin e shkaktuar, gjykata e dënoi të riun me 18 muaj burg.

Gjatë dëshmive në seancë u tha se në dhjetorin e vitit të kaluar Massey e goditi disa herë me një kyç pikturën përpara se ta hiqte më pas nga muri dhe ta hidhte përdhe.

Një nga ekspertët e galerisë deklaron se për riparimin e pikturës do të duhen 18 muaj kohë dhe një kosto prej 350 mijë paundësh./Opinion.al

Pas