Aktualitet

Gjykata njohu statutin e Berishës, Kaso: Anulohet Kuvendi i datës 18 Dhjetor


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:50 - 25/03/22 |
Opi Nion

Gjykata e Tiranës ka njohur zyrtarisht dhe regjistruar statutin e Kuvendit të Partisë Demokratike të 11 Dhjetorit 2021 të Komisionit të Rithemelimit.

Përfaqësuesi ligjor dhe anëtari i Komisionit të Rithemelimit të PD, Ivi Kaso, i pyetur nga gazetarët se çfarë ndodh nëse Gjykata vendos për ndryshimet statutore të 18 Dhjetorit tha:

Në vendimmarrjet e rëndësishme të datës 11 Dhjetor, një nga vendimet në një pikë të rëndësishme të tij ka anulimin e thirrjes së Kuvendit të datës 18 Dhjetor si i thirrur në mënyrë të paligjshme nga një kryesi e cila në momentin që ka bërë këtë thirrje ishte e pakonstituuar. Dhe ky vendim tashmë është regjistruar praktikisht në regjistrin e partive politike dhe anulimi i thirrjes së Kuvendit të datës 11 Dhjetor. Pra ligjërisht nuk ka një Kuvend të thirrur në mënyrë të ligjshme në datën 18 Dhjetor”.

Pas