Kryesore

GJK do marrë vendimin për Metën/Balla: Të ruajmë heshtje institucionaleBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:29 - 07/02/22 |
Opi Nion

Kreu i grupit Parlamentar të Socialistëve dhe njëkohësisht përfaqësuesi i mazhorancës në Gjykatën Kushtetuese, Taulant Balla pas ka folur pas mbylljes së seancës për shkarkimin e presidentit Ilir Meta.

Balla ka kërkuar ruajtjen e një heshtjeje institucionale deri në daljen e vendimit të gjykatës.

Vendimet për rrëzime apo pranime i merr vetëm Gjykata Kushtetuese. Ne kemi detyrimin që nga ky monument, që është mbyllur procesi, të respektojmë pavarësinë e vendimmarrjes së Gjykatës Kushtetuese. Mendoj se nga momenti i përfundimit të procesit, të gjithë ne kemi detyrimin, përfshirë Presidentin, partitë e kushdo tjetër, të ruajmë heshtjen institucionale, derisa Gjykata Kushtetuese, brenda afatit 30-ditor, të shprehet, me gjithë arsyetimin. Procesi ka qenë për t’u përshëndetur. Mendoj se çdo deklaratë e imja apo e palëve të tjera të përfshira në proces nuk do i bënte mirë procesit”,-ka thënë Balla.

Pas