Aktualitet

Gjirokastër/ Riaktivizohen zjarret në zonën e Lunxherisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:57 - 04/08/21 |
Opi Nion

Vijojnë të jenë aktive disa vatra zjarri në qarkun e Gjirokastrës. Mësohet se në zonën e Lunxherisë janë riaktivizuar disa vatëra zjarri të cilat më herët u vunë nënkontroll nga autoritetet.

Flakët kanë përfshirë një sipërfaqe në fshatrat Taraneqishtë dhe Saraqenishtë. Sipas raportimeve zjarri po përparon me shpejtësi ndihmuar edhe nga era e fuqishme që fryn në zonë.

Forcat zjarrfikëse po ndihmohen edhe nga banorët, të cilët me mjete rrethanore po bëjnë përpjekjet e tyre për shuarjen e zjarrit. Zjarri ka përfshirë kodrat e fshtatrave dhe izolimi i tij është i vështirë.

Fatmirësisht nuk ka banesa pranë vatrave të zjarrit. Në terren janë më shumë se 150 forca për të vënë nën kontroll vatrat aktive në këtë qark.

Pas