Aktualitet

Rama tregon sa vatra zjarri janë në Shqipëri: Pa rrezik banesash


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:18 - 04/08/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka bërë një bilanc për situatën e zjarreve në vendin tonë. Nëpërmjet një postimi në “Facebook”, Rama shkruan se në të gjithë territorin e Shqipërisë, aktualisht janë aktive 13 vatra zjarri.

Sipas kryeministrit, në të gjitha vatrat e zjarrit nuk ka rrezik për djegien e banesave, ndërkohë thekson se Forcat e Armatosura po punojnë për shuarjen e flakëve.

Kreu i qeverisë thotë gjithashtu se janë angazhuar dhe helikopterët për shuarjen e vatrave të zjarrit.

Reagimi Ramës

Aktualisht ka 13 vatra zjarri në të gjithë vendin përkatësisht në;

Gadishullin e Karaburunit. Pa rrezik banesash.

Shkodër, në fshatin Cukal. Pa rrezik banesash.

Në Fushë-Arrëz e cila paraqet rrezikshmëri për kalimin në zona të banuara, është dërguar edhe një mjet helikopter për mbështetje nga ajri.

Gjirokastër, vijon zjarri vatrave në luginën e Lunxhërisë. Nuk ka rrezik për banesat. Po punojnë forcat e FA dhe të tjera nga toka.

Vatra e zjarrit në kodrën e pishave në fshatin “Arshi Lengo”, po punojnë të gjitha forcat operacionale dhe një mjet helikopter.

Në bashkinë Tepelenë. Pa rrezik banesash.

Pyllin e fshatit Shetaj. Pa rrezik banesash.

Në bashkinë Durrës, fshati Manskuri. Pa rrezik banesash.

Dibër, fshati Lukan. Pa rrezik banesash.

Në bashkinë Mallakastër. Pa rrezik banesash.

Elbasan. Fshati Shelcan. Pa rrezik banesash.

Pas