Aktualitet

Gjiknuri, Bylykbashi, Vasili takim me përfaqësuesin e Ambasadës Amerikane


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:27 - 31/05/20 |
Opi Nion

Përfaqësuesi socialist dhe ai demokrat në Këshillin Politik janë shëkuptur prej disa minutash nga tryeza e reformës zgjedhore, ndërsa janë duke zhvilluar një takim veçmas me një përfaqësues të Ambasadës Amerikane. Nuk dihet se çfarë konkretisht po diskutohet në këtë takim, por raportohet se pjesë e kësaj bisede me pas është  bere edhe përfaqësuesi i LSI Petrit Vasili, ndersa mungon përfaqësuesja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari.

Kujtojmë se Këshilli Politik dhe ekspertët janë mbledhur sot në ditën e fundit të përcaktuar lidhur me diskutimet mbi reformën, ndërsa pikat për të cilat palët nuk kanë rëndë dakord kanë lidhje me cështjet e identifikimit biometrik të votuesve, depolitizimit të administratës zgjedhore si dhe ndryshimit të sistemit zgjedhor.

Nga ana tjetër, që prej mbrëmjes së djeshme PD ka bërë me dije se ka çuar në tryezë per te paren here,  edhe çështjen e qeverisë kujdestare për organizimin e zgjedhjeve dhe rolin e gjykatës kushtetuese. Është e paqartë të kuptojmë se përse opozita priti kaq gjatë për të parashtruar këto dy çështje me rëndësi, ndërsa koha nuk ështënë favor të bisedimeve./Opinion.al

 

Pas