Rajoni

Kosova hap nesër kufijtë edhe më Shqipërinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:00 - 31/05/20 |
Opi Nion

Kosova ka raportuar sot 13 raste pozitive me  Covid-19, ndërsa qeveria ka ndërmarr një sërë masash lehtësuese. Këstu nga dita e nesërme, 1 Qershor përveç hapjes së  çerdheve dhe kafeneve venddi shënon edhe hapjen e kufijve tokësorë.

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, tha së qeveria shfuqizoi vendimin për mbylljen e kufijve të Kosovës, por, të gjithë personat që hyjnë në vend detyrohet t’u nënshtrohen kontrolleve mjekësore në kufi dhe t’i zbatojnë masat kundër Covid-19. Nga ana tjetër Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, tha se ata që hyjnë në vend nuk do të detyrohen t’i nënshtrohen karantinës 14 ditëshe.  “Pikat kufitare që do të hapen nesër janë pikat kufitare në Merdare, Vermicë, Kullë, Hani i Elezit, Dheu i Bardhë dhe Jarinjë”, tha Vitia në një konferencë për media.

Vendimi për mbylljen e pikave kufitare me Shqipërinë ishte marrë nga autoritetet e Kosovës më 13 mars të këtij viti në kuadër të masave parandaluese kundër përhapjes së koronavirusit.

Autoritetet thanë se pas një jave do të shqyrtohet edhe mundësia e hapjes së kufijve ajror, ndërsa deri me 20 qershor do të bëhet rivlerësimi i situatës epidemiologjike dhe rrjedhimisht i masave lidhur me hyrjen e qytetarëve në territorin e Kosovës.

Me vendim të qeverisë nga nesër fillojnë punën edhe taksitë, barnatoret, kafenetë, baret, restorantet dhe qendrat tregtare.

Pas