Bota

Publikohet tjetër video, si e dhunuan policët afro-amerikanin Floyd


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:26 - 31/05/20 |
Opi Nion

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë përfshirë prej disa ditësh nga protesta të nxehta, që po zgjerohen gjithmonë e më shumë. Kjo valë reagimi u shkaktua pas vdekjes së një afro-amerikani gjatë arrestimit nga policia. Në rrjet u bë virale video e George Floyd, i cili qëndronte me fytyrën në tokë, ndërsa  polici Chauvin në Minneapolis kishte vendosur këmbën në qafën e tij. Pavarësisht thirrjeve të Floyd se nuk po merrte frymë, polici nuk u ndal.

Floyd ndërroi jetë rrugës për në spital, por ndërkohë  një tjetër video e tij është shfaqur së fundi në qarkullim. Ajo është shpërndarë nga rrjet nga aktivisti Shaun King, i cili shkruan: “ Sapo e morra këtë video të re. Të gjitha bëhen bashkë. Policia ishte në makinë duke rrahur brutalisht George Floyd. Njëri qëndron vigjilent, ndërsa të tjerët e sulmuan’’.

Në këtë video Floyd nuk shihet pasi gjendet brenda makinës,  por një polic mund të shihet duke u mbështetur në derën e pasme dhe duke vepruar mbi të. 44 vjeçari Derek Chauvin akuzohet për vrasje të shkallës së tretë dhe vrasje të shkallës së dytë, të cilat janë ngritur në raste të vdekjes së paqëllimshme. Protestuesit kërkojne  ndëshkim për të gjithë policët që ishin pjesë e kësaj ngjarjeje./Opinion.al

 

Pas