Bota

Gjermania tejkalon 2 milionë raste me COVID-19 në total


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:47 - 15/01/21 |
Opi Nion

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në Gjermani, duke shkaktuar viktima dhe dëme të shumta ekonomike.

Sipas të dhënave të autoriteteve shëndetësore, në total Gjermania ka arritur shifrën e përgjithshme mbi 2 milionë raste me koronavirus, duke u bërë vendi i 10-të në botë që arrin këtë shifër

Një ditë më parë në Gjermani janë raportuar  22368 raste të reja, duke e çuar numrin e përgjithshëm të infeksioneve në 2000958, njoftoi Instituti Robert Koch.

Gjermania gjithashtu raportoi 1113 viktima nga Covid-19, duke rritur numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 44994.

Lidhur me situatën e shkaktuar nga pandemia COVID-19, enjten kreu i Institutit Lothar Wieler ka thënë se pavarësisht masave numri i vdekjeve nga koronavirusi në Gjermani është shumë shqetësues.

 “Infeksionet e reja të koronavirusit duhet të zvogëlohen masivisht,  njësitë e terapisë intensive nuk kanë qenë kurrë aq të rraskapitura si ditët e fundit”, u shpreh ai.

10 nga 16 landet e Gjermanisë tani kanë arritur kapacitetin 85% në njësitë e tyre të kujdesit intensiv, paralajmëroi Wieler, teksa shtoi se bllokimi aktual në vend nuk është aq efektiv sa në pranverë./ Opinion.al

Pas