Aktualitet

Gjermania ndryshon rregullat e azilit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:46 - 06/11/15 |
b.f

Krerët e koalicionit me bazë të gjerë në Gjermani arritën të binin në ujdi pas një grindjeje disa javore mbi politikën ndaj refugjatëve.  Ata ranë dakord të zbatohet një paketë e gjerë masash për azilin me qëllim të vënies nën kontroll të fluksit të madh të refugjatëve. Kancelarja gjermane, Angela Merkel (CDU) pas takimit me kreun e kristiansocialëve, Horst Seehofer dhe kryetarin e Partisë Socialdemokrate, Sigmar Gabriel tha se në tërësi procedurat do të përshpejtohen brenda 3 javëve.

Instrumenti më i rëndësishëm janë qendrat speciale të regjistrimit për refugjatët me shanse të pakta qëndrimi, të cilat do të vendosen në tre deri në pesë vende në Gjermani, dy prej tyre në Bavari, në Bamberg e Manching, aty ku mbërrin shumica e refugjatëve.

Krerët e partive qeverisëse në Berlin vendosën po ashtu përdorimin e një karte identiteti të refugjatit. Azilkërkuesit do të duhet të pajisen të gjithë me një dokument të tillë identifikimi kur shtrojnë kërkesën. Kush ka këtë kartë do mund të marrë edhe asistencat përkatëse.  /DW/

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

  1. Po ket e dim thuj merkilit po halli I shqiperis si do shkoj se te gjith shqiptart u kthyn rrugve do rrim ne mor halabak pushtetar drogagji

Pas