Bota

Gjermania bën të detyrueshëm testin për udhëtarët nga zonat me rrezik


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:00 - 07/08/20 |
el ida

Gjermania vendosi se udhëtarët që kthehen nga vende me rrezik të lartë për shkak të koronavirusit duhet t’iu nënshtrohen testit ose duhet të provojnë se janë negativë me anë të rezultateve të një tamponi në 48 orët e fundit.

Testimet, të cilat janë falas, deri tani ishin fakultative dhe mund t’i bënte kush dëshironte, por ministri i Shëndetësisë vendosi që kjo gjë të bëhet e detyruar.

“E kuptoj që kjo gjë është një shkelje e lirive të njeriut, por mendoj së është e justifikueshme”, u shpreh ministri i Shëndetësisë, Spahn para mediave, teksa theksoi se vendimi erdhi si pasojë e shtimit të rasteve të reja.

Në këtë rregull përfshihen udhëtarët që vijnë nga të gjithë shtetet jo anëtare të BE, përveç Britanisë, si dhe pjesë të Spanjës dhe Luksemburgut./Opinion.al

Pas