Aktualitet

Gjermani/ 7 vite burg për anëtarin e ISIS, planifikoi sulme në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:15 - 26/01/21 |
Opi Nion

Një gjykatë në Gjermani e dënoi me shtatë vjet burg një person për anëtarësim në grupin militant, të ashtuquajtur Shteti Islamik (ISIS).

Sipas prokurorëve, i pandehuri 31 vjeçar, kishte planifikuar të kryente sulme në Gjermani dhe Shqipëri së bashku me një grup personash nga Taxhikistani.

Ky grup gjithashtu kishte planifikuar të vriste një person afër Dyzeldorfit, i cili ishte kritik ndaj Islamit.

Para vendimit të gjykatës, i arrestuari bëri një dëshmi të pjesshme dhe kërkoi falje, duke thënë se i vjen “tmerrësisht keq për gjithçka”.

Prokurorët federalë kishin kërkuar një dënim prej tetë vjet e gjysmë, ndërsa mbrojtja nuk u deklarua për kohëzgjatjen e dënimit, por hodhi dyshime në disa pika kryesore të aktakuzës./REL

Pas