Bota

Protestë kundër orës policore në Holandë, qytetarët përplasen me policinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:54 - 26/01/21 |
Opi Nion

Qytetarët në Holandë vijojnë të protestojnë kundër orës policore, 21:00 me 04.30, e cila është vendosur në kuadër të masave anti-COVID.

Sot ka qenë dita e tretë që qytetarët kanë protestuar kundër vendimit të qeverisë, ndërsa ka pasur përplasje fizike mes protestuesve dhe policisë  në Amsterdam, Hagë dhe Roterdam.

Ndërkohë, policia ka vënë në pranga 180 protestues, të cilët sulmuan bizneset pranë vendin ku mbahej protesta.

Lidhur me protestat, kryeministri Mark Routte tha se protesta kishte kapërcyer lirinë e shprehjes, teksa i quajti aktet e dhunës si vepra penale.

Protestuesit thonë se shtetrrethimi, që nuk ishte vendosur ndonjëherë në vend që pas Luftës së Dytë, ishte i tepërt pasi shumica e aktiviteteve jo jetike janë të mbyllura prej Tetorit.

Qytetarët kanë paralajmëruar se do të vijojnë protestën deri në shfuqizimin e orës policore në Holandë./Opinion.al

Pas