Bota

Gjermani/ 101-vjeçarja, personi i parë që vaksinohet kundër koronavirusit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:41 - 27/12/20 |
Doriana Çepunaj

Një grua 101-vjeçare në një azil në Saksoninë-Anhalt është një nga personat e parë në Gjermani që vaksinohet kundër COVID-19.

Edith Kwoizalla ishte vetëm një nga 40 banorët dhe 10 anëtarë të stafit të qendrës të së moshuarve, që u vaksinuan.

Edhe pse sot ka nisur zyrtarisht vaksinimi kundër COVID-19 në vendet anëtare të BE-së, Gjermania, Hungaria dhe Sllovakia filluan që prej ditës së djeshme.

Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn u shpreh se vaksina është thelbësore për të kthyer jetën në normalitet dhe për ti dhënë fund pandemisë./Opinion.al

Pas